



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Gold |
| Frequency | 400 kHz |
| Interface | I²C, SMBus, Serial |
| Number of I/Os | 8 |
| Output Current | 50 mA |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Max Frequency | 400 kHz |
| Schedule B | 8542310000 |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$2.20550
Ext.Price$2.20550
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.20550 | $2.20550 |
| 10 | $1.87795 | $18.77950 |
| 25 | $1.70810 | $42.70250 |
| 50 | $1.55361 | $77.68050 |
| 100 | $1.41310 | $141.31000 |
| 300 | $1.36379 | $409.13700 |
| 500 | $1.31619 | $658.09500 |
| 1000 | $1.27448 | $1274.48000 |
